Jammerjoh

Website voor mensen die niet klagen

De stoker op de elektrische trein

Wat staat ons te doen als een beroep overbodig wordt?

 

Mijn oplossing zal de regelmatig terugkerende lezer bekend voorkomen: Afvloeien, en zorgen voor een Basisloon als vangnet, maar ook niet meer dan dat. Zorg dat het bedrijf 'mean and lean' blijft. Historisch is het vraagstuk veel ouder dan de 'Weg naar Rome'. Toen die klaar was, hadden de 'stratenmakers' (plus alle toeleveranciers, voorbereiders en opzichters) geen werk meer. Destijds geen onmiddellijk probleem, want het betrof in meerderheid slaven of 'lijfeigenen' die weinig of niets te zeggen hadden, en in sommige landen gaat men nog steeds om met mensen alsof ze slechts goed zijn om te sterven voor hun Meester, bij het voltooien van de projecten die hun Meester, of Meesteres, bedenkt. 

 

In de 'moderne' tijd, met de opkomst van de 'machines' die tal van handwerkslieden en landarbeiders overbodig maakten, leidde dat tot de opkomst van de 'Ludditen', die zich gewelddadig verzetten tegen de 'machines'. 'Rage against the Machine', vanaf 1991 de naam van een Amerikaanse Rockband in een tijd die werd gekenmerkt door een versnelling van de de-industrialisatie, volgend op de implosie van de Sovjet-Unie waardoor dat land, en haar voormalige satellieten, een oase werden voor 'investeerders' op zoek naar slaven om de 'onbetaalbare' werkers in het 'Westen' te vervangen. In Rusland en afgesplitste gedeelten vooral om spotgoedkoop grondstoffen te winnen. Terwijl China en 'Oost-Europese' landen, generaliserend gesproken, werden ingericht als fabriek en/of producent van 'akkerproducten'. 

 

Hier op mijn blog heb ik mijn vingers 'blauw' getypt om te waarschuwen voor de eindigheid van die taakverdeling, en haar gevolgen. Niet in de laatste plaats door de 'bedreiging' van verdere automatisering, robotisering, en de opkomst van 'AI'. Het is géén bedreiging als je tijdig goede oplossingen vindt, als samenleving, voor de wijze waarop je het vervolg inkleedt. Van mijn kant heb ik gesuggereerd dat er nog een heel universum buiten de aarde braak lag om te ontdekken en te ontwikkelen, terwijl de zee, groter dan de landmassa, ook nog veel mogelijkheden bood. En dat het grote gevaar voor totale ontsporing kwam van de 'Nieuwe Ludditen' die zich in ons deel van de wereld meester hadden gemaakt van de macht. 

 

Die mensen die het betreft beseffen in meerderheid niet dat ze de 'Stoker op de Elektrische Trein' zijn. Deels is dat het gevolg van het feit dat 'wij', het volk, hun 'baas' zijn, omdat wij hen betalen en de opdrachten verstrekken, ofschoon het in onze perceptie, door conditionering, omgekeerd is. Kijk nou eens goed naar de situatie in ons deel van de wereld, zonder 'kleuring', en zonder op voorhand medelijden te hebben met mensen die in feite een 'BullShit-Baan' hebben, waarin ze iedereen tot last zijn. Ik zeg niet dat we vrede moeten hebben met die situatie, of dat we die mensen zonder pardon moeten ontslaan. Maar wat de val van de regering in Nederland nogmaals in felle Neon-Lichten op ons netvlies moet projecteren, is dat 'Brussel', ondersteund door de Nederlandse 'Deep State', waaronder de rechterlijke macht, hier de dienst uitmaakt, en niet het kabinet of het parlement. Dat is niet kenmerkend voor ons land alleen, maar voor wat we er in het 'Collectieve Westen' van gemaakt hebben. Ook de president in de VS heeft niks te zeggen, of hij, of zij, zich dat nou realiseert, en zich erbij neerlegt, of dat hij als een 'Trump' pretendeert dat hij macht heeft, om vervolgens totaal niks voor elkaar te krijgen, omdat de 'Deep State' de touwtjes strak in handen heeft. 

 

Er is een passende naam voor zo'n bestuurscultuur, waarbij een niet-verkozen 'elite' zonder last of ruggespraak richting het volk de lakens uitdeelt, maar die term zal ik in deze bijdrage niet noemen, omdat er zoveel mensen gehecht zijn aan de term 'democratie'. Het probleem is, in laatste instantie, niet die bestuurscultuur. Enige bestuurscultuur kan in de praktijk 'passend' blijken, als het leidt tot hogere welvaart en meer welzijn door 'intelligente' leiders, gefocust op 'Win-Win' en diplomatie. Welvaart en welzijn zijn twee hoogst individuele 'parameters' die in de realiteit bijzonder lastig te kwalificeren zijn. Concreet, in het licht van de probleemstelling, daalt uw welvaart, en uw welzijn niet (direct) als iemand met een 'BullShit-Baan' de laan uit wordt gestuurd. Sterker nog, waar die 'BullShitter' publiek geld opzoog waar (voor u) niks tegenover stond, of waardoor u op hoge kosten werd gejaagd voor iets waar u niet op zat te wachten, gaat u er (potentieel) op vooruit. Minder 'belastingdruk', en minder 'Red Tape'. Het eerste heeft een positieve uitwerking op uw welvaart, het laatste op uw welzijn. Maar de 'BullShitter' heeft een probleem. 

 

U zult begrijpen, als u hier frequent leest wat ik te melden heb, dat ik er geen voorstander van ben om het soevereine Nederland 'dan maar' op te heffen. Ofschoon ik ook zeker niet terug wil naar hermetische grensbewaking van de landsgrenzen, indien de 'buitengrenzen' naar behoren worden gerespecteerd, en ik hoef ook niet terug naar de 'Gulden', mits de ECB de Europese 'munt' beschermt tegen erosie. Maar *als* de 'BullShitters' de macht verleggen richting 'Brussel', richting de niet-verkozen 'Commissarissen', en de opaque lobby die hen omringt, met machteloze 'BullShitters' in een tandeloos 'Europarlement', wees dan helder en hef Nederland op. Alsmede dat 'Europarlement'. Weg met die 'Stokers op de Elektrische Trein'. 

 

Die naar 'Brussel' verlegde macht kan in theorie nog wel goed uitpakken, maar de aard van de 'Deep State' die we in ons deel van de wereld hebben gecultiveerd beschouwt zichzelf functioneel als de 'politieman-van-de-wereld', met tot overmaat van ramp een duidelijke voorkeur voor 'Rules Based' inplaats van 'Law Based', en ik geef u op een briefje dat dat janken wordt. Het is alsof de spoorwegmaatschappij elektrische treinen bestelt, om vervolgens de machinist te ontslaan, en de stoker te houden. Wellicht kent u dit uit uw eigen professionele omgeving, waar een 'Bright Light' met een 'management-opleiding' bedacht hoe het bedrijf kon bezuinigen door ergens de vakmensen te ontslaan, omdat 'inhuur' goedkoper zou zijn. Waarop er iets stuk gaat, en er geen reparateur te vinden is die tijd heeft. Of die ontslagen vakman staat op de stoep als 'ZZP-er', maar dan valt de rekening op de mat, en blijkt het bedrijf vier keer duurder uit te zijn. De 'manager' heeft dan al wel zelf zijn of haar bonus of 'Keizer Karel-Prijs' opgestreken. Waarop het bedrijf besluit om verder te bezuinigen op het nog resterende personeel om die tegenvaller op te vangen, en ineens rijden er geen treinen meer, omdat er gestaakt wordt. 

 

'Brussel' kiepert de vakmensen eruit, door de leveranciers van grondstoffen en alledaagse producten te treffen middels sancties en oorlog, waardoor we met de 'managers' blijven zitten. Hoe lang denkt u dat dat goed gaat? Okay, als die leveranciers van grondstoffen en de producten waarvan we niet meer weten hoe we ze moeten fabriceren of verbouwen bakzeil halen, waar ze in 'Brussel' op gokken, dan blijft het bij een 'dipje'. Maar daar zou ik niet op rekenen. Op dit moment doen de 'BullShitters' wat de 'BullShitters' al enige decennia doen: Geld wegsluizen naar meer oorlog en megalomane projecten waar 'managers' voor nodig zijn, waar ze academies vol van hebben. Maar inmiddels moet het toch wel duidelijk zijn, zou je zo zeggen, dat de leveranciers van grondstoffen, en de producerende landen, hun defensie goed op orde hebben, en dat onze sancties hen ook niet treffen. Die elektrische trein is geleverd, maar Ursula en haar 'Commissarissen' kunnen geen wijs worden uit al die metertjes en schakelaars, los van het probleem dat het netwerk dat de elektriciteit aan moet voeren 'dood' is door onbekende oorzaak. Beetje dom lachend vanuit het raampje van de locomotief kijkt ze naar het verwachtingsvolle publiek, dat voor het merendeel bestaat uit 'mooipraters' die zich 'journalist' wanen, omdat ze (nu nog) een 'betaalde baan' hebben bij een krant, tijdschrift of omroep. 

Go Back

Comment